JAXYBEKOV ADILBEK RYSKELDINOVICH
President
AITKHOZHIN AZAMAT SERIKOVICH
General Secretary
TUSUPBEKOV AMIRZHAN NURYSHEVICH
Deputy Director
BAISHAKOV SEILDA ICRAMOVICH
Advisor to the President
JAXYBEKOV ADILBEK RYSKELDINOVICH
President

Date of birth: July 26, 1954. Burli village of the Karabalyk district of the Kustanai region.

Education: He graduated from

All-Union State Institute of Cinematography. Faculty of Economics (Moscow 1977),

Plekhanov Moscow University of Economics. Logistics organizer. Candidate of Economic Sciences (1987).

Experience:

He worked in the Goskino and Gossnab system of the Kazakh SSR and directed a number of enterprises.

1988-1995 - Head of the multi-branch corporation «Tsesna».

1995 -  Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan.

1996 - First Deputy Akim of Akmola region.

1997-2003 - Akim of Astana city.

2003-2004 - Minister of Industry and Trade of the Republic of Kazakhstan.

2004-2008 - Head of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

January 2008-October 2008 - First Deputy Chairman of the «Nur Otan» People's Democratic Party - Adviser to the President of the Republic of Kazakhstan.

2008-2009 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Russian Federation.

2009-2014 - Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan.

April 2014 - October 2014 - State Secretary of the Republic of Kazakhstan.

2014-2016 - Akim of Astana city.

June 21, 2016 - Head of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

Other posts:

2007-2014 - President of the Kazakhstan Football Federation

Since February 10, 2018 - President of the Kazakhstan Football Federation.

Laureate of the State Prize of the Republic of Kazakhstan.

He was awarded with the orders "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Нұрсұлтан Назарбаев", "Barys" I, II and III degrees, Prince Yaroslav Mudryi III degree (Ukraine) and medals.

He has the diplomatic rank - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

AITKHOZHIN AZAMAT SERIKOVICH
General Secretary

Date of Birth: May 15.1975

Education: He graduated from

Karaganda Higher School of MIA of the Republic of Kazakhstan (1996)

Academic Center "Kokshe" - physical education

Experience:

2003 - Director of the sports complex ''Dostyk'' in Astana

2003-2004 - Chairman of the Board of the football club "Zhenis"

2004-2005 - Director of the Department of Tourism and Sports in Astana

2005-2006 - Head of Physical Education and Sports in Astana

2006-2010 - Director of the Stadium "Kazhymukan"

2012-2013 - President of FC "Astana" 

2015 - KFF Executive Director

2015-2016 - KFF General  Secretary

2016 - KFF Vice-President 

2016 - PFLK President 

Since January, 2018 - KFF General Secretary 

TUSUPBEKOV AMIRZHAN NURYSHEVICH
Deputy Director

Date of Birth: December 20.1953

Education: He graduated from

Tselinograd Financial and Economic College (1972)

Alma-Ata Institute of National Economy (1982)

Economist, specialty "Finance and Credit"

Experience:

1972 - Senior Economist of Tselinograd regional financial department

1974-1976 - Inspector and Auditor, senior controller-auditor of Tselinograd regional financial department 

1976-1978 - Inspector and Auditor, senior controller-auditor of  Ministry of Finance of the Kazakh SSR on the Tselinograd Region 

1978-1979 - Senior Accountant and Auditor on "Tselingazifikatsiya"

1979 - Senior Accountant of the Tselinograd regional psychiatric hospital

1979-1980 - Accountant and Auditor of theTselinograd regional bread products management 

1980-1986 - Senior Accountant and Auditor, Head of "Tselinoblselhoztehnika"

1986-1992 - Head of Sub-Division, Head of Department, Head of the self-supporting switchgear APK for Tselinograd Region 

1992-1997 - Head of department of Committee of state financial control in the city of Akmola

1997-2003 - Head of Akmola city's finance department, head of department, the finance department of Astana city 

2003-2004 - Deputy Chairman of the Financial Control Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan 

12.2004-27.02.2006 - Deputy Chairman of the Committee of Financial Control and Public Procurement Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan

27.02.2006-02.10.2006 - Head of Financial Control and State Procurement Astana city

02.10.2006-12.11.2007 - Director of the Department of Finance, Astana 

12.11.2007-08.2009 - Chairman of the Treasury Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan 

24.08.2009-01.2013 - Deputy Minister of Defence of the Republic of Kazakhstan on Economics and Finance

Other positions:

Member of the Board of Directors of JSC "Astana Finance" (2006-2007)

He was awarded "Kazakhstan Republic 10 years", ''Kazakhstan Republic Independence 10 years"

Diploma of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan

He was awarded Order "Parasat" (2012), Order "Kurmet" (2006)

BAISHAKOV SEILDA ICRAMOVICH
Advisor to the President

Date of birth:

Education:

Experience:

As a football player, he played in the FC "Kairat" (Almaty) and the national team of the USSR.

At various times he held positions:

- First Vice-President of JSC "Football Club" Kairat ";

- President of the Association of Mini Football of the Republic of Kazakhstan;

- FFK leading specialist in children's and youth football;

- Vice President of Federal Grid Company;

- Chairman of the Judicial Committee of FGC;

- Director of the NFL.

Since August 28, 2007 - Vice-President of the FFK.

Since 2013 - Chairman of the Technical Committee.

Since October 19, 2016 - Acting President of FFK.

From November 28, 2016 to February 10, 2018 - the KFF President.

Master of Sports of the USSR, master of sports of international class, Honored Coach of the Republic of Kazakhstan.

President of the Union of Football Veterans.

Up