President's Cup 2019 - Squads

President's Cup 2019 - Squads

23 August, 11:01
The squads of the teams participating in the XII international junior football tournament - President's Cup of the Republic of Kazakhstan.

The junior team of Kazakhstan-1:

Goalkeepers: Nikita Pivkin, Sultanbek Dosakhanov (both - Kairat)

Defenders: Egor Tkachenko, Alexander Shirobokov, Daniyar Orda, Arsen Azatov (all - Kairat), Askar Satyshev (Ontustik Academy), Asyl Sarmantai (Shakhter)

Midfielders: Kalymzhan Kenzhebek, Danil Somov, Dmitry Filippov, Dias Kushkunbaev (all - Kairat), Aset Konchiev, Abzal Kalau (both - Ontustik Academy), Vadim Yakovlev, (Zimbru, Moldova), Murojon Halmatov (Ordabasy)

Forwards: Daniyar Dulatov (Kairat), Danil Ankudinov (Merset, Spain), Alibi Muhit (Kairat)

Coach - Almas Kulshinbaev

The junior team of Kazakhstan-2

Goalkeepers: Temirlan Anarbekov (Kairat), Akai Sarbagyshev (Ontustik Academy)

Defenders: Rustam Gabdrakhmanov (Aktobe), Anatoly Kozlov (ERTIS), Sultan Askarov, Alexander Mrynsky (both Kairat), Ruslan Tashmetov, Zhalgas Arapov (both - Ontustik Academy)

Midfielders: Zhannur Kukeev, Danil Chirkov (both Kairat), Islam Ruslanuly (Aktobe), Kudaiberdy Narkulov, Miras Amantaev (both - Academy Ontustik), Aziz Abduganiev (DFI, Germany), Zikrollo Sultania Ordabasy)

Forwards: Alisher Rakhimzhanov (Kairat), Azamat Orynbasarov (Taraz), Kirill Lavrenyuk (Kairat), Abdibek Ali (Tobol)

Coach - Almas Kulshinbaev

The Kyrgyztan national under-17 team:

Goalkeepers: Kurmanbek Nurlanbekov (Dordoi), Roman Zhanybek Uulu (Football Academy of Osh)

Defenders: Nurseit Azamatov (Dordoi), Beikunt Beishebai Uulu, Erzat Chyngyzbek Uulu, Artur Daniarov, Atai Eshenkulov, Sultan Bokoleev (all - Ilbirs), Abylaikhan Polotbek Uulu, Zakhriddin Abdilazhonov (Football Academy Osh)

Midfielders: Baiastan Bokonov, Atai Ilichbek Uulu, Arsen Sharshenbekov, Kutman Aimanbetov (all - Dordoi), Elzar Melisbek Uulu, Yryskeldi Tynybekov, Baibol Ermekov (all - Ilbirs), Rafael Altynbek Uulu (Abdysh-ata)

Forwards: Nurbol Baktybek Uulu, Aalambek Abylkasymov (both - Ilbirs)

Coach - Nurlan Bukuev

The Lithuania national under-17 team:

Goalkeepers: Julius Virvilas (FK Banga), Danas Šimkevicius (Panevėžio SG)

Defenders: Naglis Palyusis (DFK Dainava), Tautvydas Spiegis (Klaipėdos FM), Arnas Koncius (Panevėžio SG), Metinas Abromavičius (Cfr Phorzheim (Germany)), Matas Gasiunas (SG-FA Šiauliai)

Midfielders: Domantas Vaichekauskas (Panevėžio SG), Maksim Andrejev (Klaipėdos FM), Grantas Jaseliunas, Emilis Gasiunas (both - SG-FA Šiauliai), Elijas Bagdonavičius (Peterborough United (England)), Titas Daskus, Gvidas Gineitis (FK Atmosphera), Ernestas Burdzilauskas (Marijampolė City), Tomas Gulbicki ( FK Vilnius)

Forwards: Armandas Kucys (Panevėžio SG), Nedas Jurgis Šimkutis (Klaipėdos FM)

Coach - Mantas Babianskas

The Tajikistan national under-16 team:

Goalkeepers: Safarmad Ghaforov, Suhrobkhuja Yusupov (TFF Academy)

Defenders: Rahmatshoh Rahmadzoda, Nursulton Norboizoda, Inoyatullo Shakhriyori, Abdurauf Mehruboni, Khukmiddin Shomurodov, Fakhriddin Akhmatov (all - TFF Academy)

Midfielders: Qurbonali Murodov, Mehrubon Karimov, Aini Alijoni, Bezhan Nishonboizoda, Abbos Andalibov, Khusrav Toirov, Kabir Salimshoev, Mujovid Shovaisudinov (all - TFF Academy)

Forwards: Abdulfatohi Khudoidodzoda, Sunatullo Azizov, Khurshed Davlatzoda (all - TFF Academy), Muhammadvoris Saidaliev (FC Soro Company)

Coach - Akhliddin Turdyev

The Armenia national under-17 team 

Goalkeepers: Rafael Manasyan (Academy), Gor Matinyan, Nikolay Aslanyan 

Defenders: Edgar Tamazyan, Styopa Mkrtchyan, Gor Arakelyan (Ararat-Armenia), Karen Galstyan, Eric Simonyan, Samvel Samvelyan - (FC Banants), Hayk Hovhannisyan 

Midfielders: Karen Hovhannisyan, Tigran Sargsyan, Hayk Rechelyan (Pyunik), Sargis Sahakyan, Spartak Hayrapetyan, Mikayel Aslanyan, Yuri Kolozyan (Ararat-Armenia)

Forwards: Artur Serobyan (Ararat-Armenia), Levon Vardanyan (Pyunik), Samvel Hakobyan (Banants).

Coach - Ruben Lescano

Share
Up